Tłuszcze zwierzęce czy roślinne? jakie wybrać? jak stosować?
Tłuszcze są dla naszej diety i dobrego zdrowia są niezbędne. Jednak nie powinny przekroczyć 30% udziału w jadłospisie. To jakie tłuszcze wybierzemy ma kluczowe znaczenie.
Do stosowania na gorąco, w tym również do smażenia zaleca się tłuszcze zwierzęce w tym smalec i masło klarowane ghe.
Do stosowania na zimno najzdrowiej jest wybrać masło oraz oleje roślinne zimnotłoczone.
Oleje zimnotłoczone są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 , 6 i 9, oraz witamin i krótko ujmując wydłużają ludzkie życie. A wchodząc w szczegóły, oleje te obniżają poziom złego cholesterolu (LDL), a podnoszą poziom dobrego (HDL), redukują poziom trójglicerydów oraz mają silne działanie przeciwzapalne i wspierają układ odpornościowy. Są to cechy wspólne.
Inne właściwości zależą od rodzaju użytego do tłoczenia ziarna.
Olej rydzowy – z ziarna lnianki siewnej. Pojawiła się ona w Polsce jako roślina oleista już ponad 3000 lat temu. W ubogich wiejskich domach, kiedy brakowało tłuszczu zwierzęcego, chłopi polewali ziemniaki olejem rydzowym, aby mieć krzepkość i siłę do pracy w polu. Stąd prawdopodobnie zdanie „lepszy rydz niż nic”. To olej w niemal idealnym stosunku kwasów omega 3 i 6. Pomaga w obniżeniu cukru i ciśnienia krwi. Ma spore zastosowanie kosmetyczne. Poprawia elastyczność skóry, łagodzi rany, w tym AZS, oraz wpływa na kondycję włosów. Stosuje się go również do masażu. Z własnego doświadczenia kulinarnego mogę dodać, że olej rydzowy jest wyśmienity do przygotowania śledzików w oleju. Nie ma lepszego oleju do śledzi , mniam.
Olej lniany – z ziarna siemienia lnianego. Jest to najbardziej popularny olej. Idealnie wspiera błony śluzowe układu pokarmowego, zapobiega zaparciom, pomaga wyleczyć wrzody, reguluje stężenie hormonów i tym samym wpływa korzystnie na przerost prostaty u mężczyzn oraz łagodzi objawy menopauzy u kobiet, usprawnia spalanie tkanki tłuszczowej, a systematyczne stosowanie przekłada się również na poprawienie stanu suchej skóry.
Olej rzepakowy – z ziarna rzepaku. Zwiększa efektywność metabolizmu oraz poprawia wchłanianie witamin A,D E i K. W tym stężenie witaminy E w tym rodzaju oleju roślinnego jest najwyższy.
Wybrałam do opisu trzy oleje, które nazywam kulinarnymi. Można je z powodzeniem stosować w kuchni ( oczywiście na zimno) bez konsekwencji diametralnej zmiany smaku a z przekonaniem, że poprawią stan naszego zdrowia.
W kolejnym wpisie opowiem o olejach leczniczych.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem olejów zimnotłoczonych zapraszam do kontaktu