Dlaczego emocje wpływają na zdrowie ? i jak z tej wiedzy z zakresu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej skorzystać? - U-zdrowisko Jastrzębie Zdrój :: Aneta Wychorska

Dlaczego emocje wpływają na zdrowie ? i jak z tej wiedzy z zakresu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej skorzystać?

Zanim przejdę do emocji potrzebuję Ci przybliżyć teorię 5 przemian wg TMC.

Powstała ona w IV w pne i jest rozszerzeniem koncepcji jin i jang. Zawiera on zjawiska duchowe, emocjonalne, materialne i energetyczne istniejące we wszechświecie i wiąże je z 5 podstawowymi przemianami (ziemia, metal, woda, drzewo i ogień). Tsu Yen badał prawa natury i przenikliwie obserwował. Dostrzegł, że każdy z żywiołów ma swoje własne „lekarstwo”, które rozdaje, by wspierać naturalny bieg życia.

Opowiem Ci teraz taką krótką historię o naturze.

Wyobraź sobie piękny las. Są w nim góry zbudowane ze skał zawierających rudę ( Metal), jest czyste jezioro i potok ( Woda) i obfite drzewa i krzaki ( Drewno) rosnące w bogatej glebie ( Ziemia). Słońce ( Ogień) jest iskrą, która wszystkiemu daje życie.

Kiedy 5 żywiołów jest w równowadze, las rozwija się, zapewniając schronienie pełne pożywienia i wody, w którym wszystkie stworzenia się rozwijają.

Drzewa rosną silne i wysokie, zapewniając pokarm i schronienie dla zwierząt oraz drewno do ognia. Jeżeli którykolwiek z 5 żywiołów zostanie wytrącony z równowagi, wpłynie to na cały ekosystem.

Drewno wytwarza ogień, ogień wytwarza ziemię, ziemia wytwarza metal, metal wytwarza, wodę, woda wytwarza drzewo. Między nimi zachodzi pewna zależność, współpraca. Te zależności nazywają się „cykl odżywczy”  i „kontrolujący”.

Podam Ci teraz taki przykład historii gdzie dochodzi do zaburzenia równowagi :

Powiedzmy, że uderza piorun i wywołuje pożar lasu. Drzewa są paliwem dla ognia, który może z łatwością wymknąć się spod kontroli. Bez wody nie uda się zatrzymać ognia, który może strawić cały las, płosząc stworzenia, niszcząc ich schronienie i tworząc pustkowie. Jeśli jednak spadnie wystarczająca ilość deszczu, Woda zgasi ogień a ekosystem wróci do równowagi. W naturze żywioły kontrolują siebie nawzajem. Każdy z nich ma rolę do spełnienia, aby ekosystem pozostawał w równowadze.

Cykl kontrolny polega na ograniczaniu i powściąganiu żywiołu.

W cyklu kontrolnym drzewo kontroluje ziemię, ziemia kontroluje wodę, woda kontroluje ogień, ogień kontroluje metal, a metal kontroluje drzewo. Cykl kontrolny powstrzymuje przemiany przed wymknięciem się w niekontrolowany ruch.

W osobistym ekosystemie wszystkie żywioły są związane z konkretnym temperamentem, stanem umysłowym, emocją, archetypem fizycznym, porą roku, kolorem, zapachem, smakiem, dźwiękiem i wieloma innymi rzeczami.

W odniesieniu do tematu poruszonego na blogu skupię się na aspekcie powiązania żywiołów z emocjami.

Mamy pięć żywiołów i pięć głównych emocji.

😅 euforia (nadmierna radość) to żywioł Ognia

😣 złość to żywioł Drewna

🙁 smutek to żywioł Metalu

😟 zamartwianie to żywioł Ziemi

😱 strach to żywioł Wody

Nierównowaga któregoś z żywiołów (i odpowiednich emocji) wiąże się z zaburzeniami innych. Dobrze jest te nierównowagi zmniejszać.

W jaki sposób? Jest ich wiele, tutaj podam dwa z nich.

📢 Praca z emocjami.

📢 Odżywianie wg 5 przemian, gdzie brane są pod uwagę 5 smaków i termika pożywienia.

Żywioły mają przyporządkowane sobie narządy i gruczoły wydzielanie wewnętrznego ( hormony). Jeśli jakaś emocja w życiu gości na dłużej i jest bardzo intensywna to obciąża to przepływ energii qi w odpowiednich meridianach, które przebiegają przez narządy.

Jakie narządy?

Ogień to serce i osierdzie

Ziemia to żołądek, śledziona i trzustka

Woda to nerki i pęcherz moczowy

Metal to płuca i jelito grube

Drewno to wątroba i pęcherzyk żółciowy

Każdy żywioł ma swoje maksimum energetyczne związane z porą roku i w czasie tego maksimum warto zadbać o jego kondycję zdrowotną.

Jak zadbać ?

Zapraszam do mojego gabinetu w Uzdrowisku, albo do  pogłębienia wiedzy na grupie na FB Na zdrowie! Poradnik Anety Wychoskiej lub do uczestniczenia w webinarach, warsztatach, czytania fachowej literatury.

Nie radzę szukać wiedzy na własny rachunek, bo to bardzo logiczna wiedza, ale wymaga jednak różnicowania stanu żywiołów wg wiedzy z szerszego zakresu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i ustalenia strategii wspierania zdrowia.

 

Po więcej informacji zapraszam Cię do mojego gabinetu lub do kontaktu

Poznaj bliżej i w prosty sposób Tradycyjną Medycynę Chińską

Poznaj bliżej i w prosty sposób Tradycyjną Medycynę Chińską Podstawowe zasady TMC zakorzenione są w filozofii taoistycznej związanej z Yin i Yang. TAO oznacza harmonię- przeznaczenie – drogę „wszystko w jednym”, zalążek świata. Naukowcy związani z Tao traktowali...

Litoterapia – uzdrawianie poprzez kontakt z kamieniami

Litoterapia - uzdrawianie poprzez kontakt z kamieniami Litoterapia to uzdrawianie poprzez kontakt z kamieniami. I co najważniejsze nie musisz wierzyć w moc kamieni, one i tak działają. Zatem może warto dać sobie szansę i poznać ich leczniczą moc i sposób w jaki trzeba...

Biuletyn informacyjny uzdrowiska

 Biuletyn informacyjny Uzdrowiska   Nikt z Nas w Uzdrowisku nie ma doświadczenia w pisaniu, ale to co robimy, robimy z pasją! Na stronach Biuletynu zaprezentowaliśmy Nasze Miejsce Na Ziemi. Znajdziecie tu informacje o zajęciach, warsztatach, spotkaniach...

Healy- co to i po co?

Healy- co to ? i po co ? Przyszedł czas na podzielenie się wiedzą o istnieniu Healy, ponieważ kiedy coś testuję na sobie i przynosi to spodziewane efekty, to przenoszę to do gabinetu i polecam innymCiężko mi się testuje niektóre rzeczy, bo jestem zdrowym człowiekiem i...

O sole mijo…. e nie, Sole mineralne dr Schusslera

O sole mijo…. e nie, Sole mineralne dr Schusslera Jestem kilka godzin po szkoleniu w Polskim Instytucie Biochemii dr Schusslera na temat stosowania minerałów.Moja miłość do minerałów zaczęła się już 6 lat temu, kiedy uczęszczałam na wykłady zielarskie do dr Henryka...

Aromaterapia – czy to magia?

Aromaterapia czy to magia? Aromaterapia dla mnie to słowo brzmi magicznie. Aroma oznacza zapach, już samo słowo pachnie, hmmmm... Terapia, z języka greckiego oznacza „opiekować się” Aromaterapia to zapach, który się mną opiekuje. Już za samo znaczenie tego słowa...