2 zasada poprawy zdrowia - RUCH - U-zdrowisko Jastrzębie Zdrój :: Aneta Wychorska

Sześć zasad utrzymania i poprawy zdrowia – RUCH

Czy uprawiasz jakiś sport/formę ruchu?
To jedno z pierwszych pytań jakie zadaje naturopata w gabinecie.

I nie tylko naturopata.

Zdarzyło mi się słyszeć jak lekarz medycyny chińskiej przeprowadzając wywiad z chorym na nowotwór żołądka, zadał podobne pytanie. Pacjent ledwo doczłapał się do stołu, przy którym siedział lekarz. Miał niespełna 30 lat i towarzyszyła mu żona. Oczy tego pacjenta smutno i ze zdziwieniem patrzały na lekarza, i odpowiedział, że robi dziennie ledwo kilkadziesiąt kroków bo nie ma na nic siły. A on odparł, że docelowo ten młody człowiek ma robić 10 km dziennie spaceru w lasach z uśmiechem na twarzy jeśli chce wyzdrowieć.

DOCELOWO! To słowo klucz w tym temacie.

Oczywiście to nie było jedyne zalecenie, ale jedno z kluczowych!

Od tamtego czasu ja takie samo pytanie zadaję każdemu klientowi w moim gabinecie podczas pierwszej wizyty.

A dalej?

Jak często uprawiasz ulubioną formę ruchu? Ile razy w tygodniu? Ile godzin w tygodniu?
Ważne jest aby ilość czasu przeznaczona na ruch była nie mniejsza niż 3 godziny tygodniowo. I jest to zalecenie niemal śmieszne, ale dla wielu ludzi wręcz nie do wykonania.

Często słyszę jak kobieta tłumaczy się, że „lata ze szmatą” po 300 metrowym domu co drugi dzień , do tego gotuje, pierze, prowadzi dom i jeszcze chodzi do pracy i kiedy ona ma znaleźć czas na ruch… „a może to latanie ze szmatą to by można zaliczyć ?”
No nie… tak to nie działa. Trzeba znaleźć czas. Dla swojego ciała. Aby nam dobrze służyło, było sprawne, trzeba mu poświęcić przynajmniej 3 godziny tygodniowo!

Ile czasu i pieniędzy jest w stanie wydać człowiek na poprawę zdrowia kiedy zachoruje ? kiedy ciało boli? Kiedy trzeba znaleźć specjalistę, który pomoże ciału?

A gdyby tak zainwestować wcześniej i po prostu zadbać o ruch? Zanim ciało się rozchoruje.

Kiedyś, kiedy człowiek żył w jaskini, polował na zwierzęta, zbierał rośliny żeby móc przeżyć, żeby mieć co jeść. Ciało miało dużo ruchu. I miało tak jak i teraz dwie ręce i dwie nogi. A teraz ile się ruszamy? A nadal mamy dwie ręce i dwie nogi. Nie zanikły. Ale kto wie, co będzie w przyszłości?
Skoro tak mało używamy nóg?

I wreszcie jedno z ostatnich pytań dotyczące drugiej zasady utrzymania zdrowia.

Czy po wysiłku fizycznym czujesz przypływ energii czy spadek?

Jeśli przypływ energii to dobry objaw, jeśli spadek to oznacza, że masz mało energii qi i warto zmienić rodzaj wykonywanych ćwiczeń na lżejsze a częściej.

W Uzdrowisku w Sali Ciało i Umysł mamy do wyboru różne formy zajęć ruchowych dla osób w każdym wieku. Są prowadzone przez profesjonalistów w swojej dziedzinie.
Jest joga, tańce kubańskie dla kobiet, Tai Chi oraz zajęcia ogólnoruchowe prowadzone w małych grupach, a które są podzielone tematycznie (zdrowy kręgosłup, wzmocnienie mięśni kręgosłupa , brzucha i miednicy, oraz ostatnie z serii ćwiczenia dna miednicy dla kobiet).

Ta część Uzdrowiska powstała po to aby poprawić stan zdrowia fizycznego (ciało) i psychicznego (umysł). Warto skorzystać.
I zadbać o pozostałe zasady… które kolejno omawiam na moim blogu.

Poznaj bliżej i w prosty sposób Tradycyjną Medycynę Chińską

Poznaj bliżej i w prosty sposób Tradycyjną Medycynę Chińską Podstawowe zasady TMC zakorzenione są w filozofii taoistycznej związanej z Yin i Yang. TAO oznacza harmonię- przeznaczenie – drogę „wszystko w jednym”, zalążek świata. Naukowcy związani z Tao traktowali...

Litoterapia – uzdrawianie poprzez kontakt z kamieniami

Litoterapia - uzdrawianie poprzez kontakt z kamieniami Litoterapia to uzdrawianie poprzez kontakt z kamieniami. I co najważniejsze nie musisz wierzyć w moc kamieni, one i tak działają. Zatem może warto dać sobie szansę i poznać ich leczniczą moc i sposób w jaki trzeba...

Biuletyn informacyjny uzdrowiska

 Biuletyn informacyjny Uzdrowiska   Nikt z Nas w Uzdrowisku nie ma doświadczenia w pisaniu, ale to co robimy, robimy z pasją! Na stronach Biuletynu zaprezentowaliśmy Nasze Miejsce Na Ziemi. Znajdziecie tu informacje o zajęciach, warsztatach, spotkaniach...

Healy- co to i po co?

Healy- co to ? i po co ? Przyszedł czas na podzielenie się wiedzą o istnieniu Healy, ponieważ kiedy coś testuję na sobie i przynosi to spodziewane efekty, to przenoszę to do gabinetu i polecam innymCiężko mi się testuje niektóre rzeczy, bo jestem zdrowym człowiekiem i...

O sole mijo…. e nie, Sole mineralne dr Schusslera

O sole mijo…. e nie, Sole mineralne dr Schusslera Jestem kilka godzin po szkoleniu w Polskim Instytucie Biochemii dr Schusslera na temat stosowania minerałów.Moja miłość do minerałów zaczęła się już 6 lat temu, kiedy uczęszczałam na wykłady zielarskie do dr Henryka...