Sześć zasad utrzymania i poprawy zdrowia – RUCH
Czy uprawiasz jakiś sport/formę ruchu?
To jedno z pierwszych pytań jakie zadaje naturopata w gabinecie.
I nie tylko naturopata.
Zdarzyło mi się słyszeć jak lekarz medycyny chińskiej przeprowadzając wywiad z chorym na nowotwór żołądka, zadał podobne pytanie. Pacjent ledwo doczłapał się do stołu, przy którym siedział lekarz. Miał niespełna 30 lat i towarzyszyła mu żona. Oczy tego pacjenta smutno i ze zdziwieniem patrzały na lekarza, i odpowiedział, że robi dziennie ledwo kilkadziesiąt kroków bo nie ma na nic siły. A on odparł, że docelowo ten młody człowiek ma robić 10 km dziennie spaceru w lasach z uśmiechem na twarzy jeśli chce wyzdrowieć.
DOCELOWO! To słowo klucz w tym temacie.
Oczywiście to nie było jedyne zalecenie, ale jedno z kluczowych!
Od tamtego czasu ja takie samo pytanie zadaję każdemu klientowi w moim gabinecie podczas pierwszej wizyty.
A dalej?
Jak często uprawiasz ulubioną formę ruchu? Ile razy w tygodniu? Ile godzin w tygodniu?
Ważne jest aby ilość czasu przeznaczona na ruch była nie mniejsza niż 3 godziny tygodniowo. I jest to zalecenie niemal śmieszne, ale dla wielu ludzi wręcz nie do wykonania.
Często słyszę jak kobieta tłumaczy się, że „lata ze szmatą” po 300 metrowym domu co drugi dzień , do tego gotuje, pierze, prowadzi dom i jeszcze chodzi do pracy i kiedy ona ma znaleźć czas na ruch… „a może to latanie ze szmatą to by można zaliczyć ?”
No nie… tak to nie działa. Trzeba znaleźć czas. Dla swojego ciała. Aby nam dobrze służyło, było sprawne, trzeba mu poświęcić przynajmniej 3 godziny tygodniowo!
Ile czasu i pieniędzy jest w stanie wydać człowiek na poprawę zdrowia kiedy zachoruje ? kiedy ciało boli? Kiedy trzeba znaleźć specjalistę, który pomoże ciału?
A gdyby tak zainwestować wcześniej i po prostu zadbać o ruch? Zanim ciało się rozchoruje.
Kiedyś, kiedy człowiek żył w jaskini, polował na zwierzęta, zbierał rośliny żeby móc przeżyć, żeby mieć co jeść. Ciało miało dużo ruchu. I miało tak jak i teraz dwie ręce i dwie nogi. A teraz ile się ruszamy? A nadal mamy dwie ręce i dwie nogi. Nie zanikły. Ale kto wie, co będzie w przyszłości?
Skoro tak mało używamy nóg?
I wreszcie jedno z ostatnich pytań dotyczące drugiej zasady utrzymania zdrowia.
Czy po wysiłku fizycznym czujesz przypływ energii czy spadek?
Jeśli przypływ energii to dobry objaw, jeśli spadek to oznacza, że masz mało energii qi i warto zmienić rodzaj wykonywanych ćwiczeń na lżejsze a częściej.
W Uzdrowisku w Sali Ciało i Umysł mamy do wyboru różne formy zajęć ruchowych dla osób w każdym wieku. Są prowadzone przez profesjonalistów w swojej dziedzinie.
Jest joga, tańce kubańskie dla kobiet, Tai Chi oraz zajęcia ogólnoruchowe prowadzone w małych grupach, a które są podzielone tematycznie (zdrowy kręgosłup, wzmocnienie mięśni kręgosłupa , brzucha i miednicy, oraz ostatnie z serii ćwiczenia dna miednicy dla kobiet).